pátek 27. července 2012

Review: Kurz tvůrčího psaní


Kurz tvůrčího psaní – The Writing class
Autor – Jincy Willett
Počet stran - 304
Vydáno – 2010
Nakladatelství – Knižní Klub

Anotace

Osamělá, stárnoucí spisovatelka Amy Gallupová je postavena před nesnadný úkol – odhalit strůjce útoků vedených na členy její nové skupiny studentů. Nepomůže ani rozpuštění kurzu, nadšení účastníci v něm – a v pátrání po pachateli – pokračují tajně. Útoky se však stupňují a brzy se z nevinných kanadských žertíků stanou vražedné skutky a z adeptů spisovatelského řemesla jejich oběti.

Recenze

Psát recenzi na tuhle knihu je pro mne hodně těžké, protože sama kniha se jednou svou dosti podstatnou částí dotýká právě hodnocení literárních děl. A obstát proti přesile, kterou tvoří všechny postavy vytvořené Jincy Willett, to je opravdu obtížné. V prvé řadě k obsahu. Neuvěřitelně napínavý, čtivý, plynulý a svým způsobem lehký a vtipný text. Amy, hlavní postava knihy je člověku neuvěřitelně blízká, i když má svá tajemství a občas až přehnané názory na lidskou společnost. Jenže přesně to, jak jedná, jak se chová, jak neskrývá své znechucení, svou touhu být prostě sama, to je vlastně tak lidské a tak otevřené. Občas bych si přála zachovat se jako ona – říct „Dost, vypadněte!“

Abych řekla o co jde. Kurz tvůrčího psaní je v prvé řadě detektivní román a tím také je po celou dobu čtení. Nicméně je doplněn o ohromnou spoustu komických, úsměvných situací, které člověka lehce rozesmějí. A přiznám se, že jsem ze začátku měla dojem, že o žádnou detektivku nejde. Vždyť tam nebyla vražda, násilí, vyšetřování. Jenže tohle všechno se tam stejně objeví a postavy studentů ve večerním kurzu se stávají obětmi a podezřelými zároveň. A autorka dokáže napínat do posledního řádku.

Autorka brilantně ukázala, že detektivní román nemusí být postaven pouze na vyšetřování vraždy „za zavřenými dveřmi“. Své kvality ukázala především v pestrosti textu, kdy postavy postupně ukazují své literární pokusy. Od prózy, po román, přes báseň. A do samotného textu nenápadně propašovala i deníkové úryvky „snajpra“, který terorizuje skupinu. Čímž tak útočí na všímavost čtenáře, který má možnost vlastně už od začátku sledovat jeho psychické rozpoložení a možná i jeho další úmysly.

Kniha hýří nejen napětím, ale i vtipem, kdy si Amy sarkasticky utahuje ze svého života, ze svého blogu, kam píše různé seznamy – divných slov, nejvíc sexy písmen, nejhorších knih, … Sekunduje jí její věčná studentka Carla a celá skupina se dynamicky doplňuje. A člověk si říká, že tenhle nebo onen prostě nemůže být „snajpr“ protože … prostě proto, že je to „ta“, „ten“, „onen“.

Jincy dokázala v této knize neuvěřitelné. Do detektivky dostat tolik lidskosti, vyvarovat se klišé, předem stereotypním postupům vyšetřování, snad i mluvení postav. A když už, vždy se to týkalo odkazu na dílo, autora, styl … prostě byla velice originální. Kurz tvůrčího psaní bych si s chutí přečetla znovu, protože to byla po dlouhé době opravdu krásně napsaná kniha co se stylu i slohu a použitých slovních obratů týče. Opravdu je znát, že je to „paní“ spisovatelka.

Někdy během šesti nocí mezi Halloweenem a následujícím úterkem, kdy dostala Škodičův email, Amy musela párkrát na chvilku usnout, ale k té domněnce ji vedl pouze fakt, že úplně nepřišla o rozum, což se údajně stane, když u člověka dojde ke kritické spánkové deprivaci.

Chcete vidět tělo?“ zasípala Tiffany.
Já vím,“ povzdechla si Amy. „to vážně zní trochu jako ,Chcete vidět, jak jsme upravili dětský pokoj?“
Byl to opravdu dlouhý den,“ ujal se iniciativy mužně Harry.

17 komentářů:

 1. Tak myslím, že to okomentuji jen jednou otázkou: Že mi to půjčíš? Prosím, prosím :)))) To si musím přečíst prostě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hihihi, já si jí koupila :) zrovna na ní píšu recenzi na blog, budeš tam určitě zmíněná! :D Jako má inspirace pro přečtení si téhle knížky :)

   Smazat
  2. :D Tak to jsem na ni zvědavá :)

   Smazat
 2. Tahle kniha vypadá hodně zajímavě. Já normálně detektivky moc nemusím, ale tohle vypadá na detektivku obohacenou něčim dalšim, co z ní dělá něco víc, než obyčejnou detektivku. Takže díky za tip, jdu si vyhledat, zda ji mají v místní knihovně :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem tě nalákala :) Mě se moc líbila, tak snad se bude líbit i tobě.

   Smazat
 3. Už jen samotná obálka je svou jednoduchostí a nápaditostí krásná :)) I když názvem zavání trochu odbornou literaturou :D Zní to tak zajímavě a já o knize slyším prvně... hlavně mě zaujala díky tomu jak jsi knihu vykreslila, třeba již jen - "že detektivní román nemusí být postaven pouze na vyšetřování vraždy „za zavřenými dveřmi“" - je pro mě velkým lákadlem :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Upřímně, taky jsem si myslela, že je to kniha o tom "jak psát", ale hodně mne překvapila a opravdu moc ráda bych si přečetla další knihy od této autorky.

   Smazat
 4. musím říct, že o téhle knize slyším také poprvé a vypadá opravdu zajímavé. :) Jednoduchá obálka a tvá recenze je také velmi zajímavá. Takže možná někdy v budoucnu po ni šáhnu, protože knihy s tématem detektivek nějak moc nečtu :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ghona, každý máme svůj žánr, ale občas nezaškodí "sáhnout" jinam. Já třeba moc nemusím romantické, YA a fantasy knížky, ale třeba některé z nich se mi opravdu líbily.

   Smazat
 5. Na knihu jsem narazila nedávno v Tescu. Když jsem si přečetla název knihy, upřímně jsem si myslela, že je to kniha o psaní. Prostě jako, jak se píše sloh, fejeton atd. :D Proto jsem byla velmi překvapená, když jsem zjistila, že to má být detektivka. :) Kupovat si ji zatím nebudu, protože mám strach, že z ní nebudu nadšená, ale v knihovně si ji půjčím. :) Uvidím, zda potom poběžím do knihkupectví si ji pořídit domů. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já sama jsem váhala dlouho. Už před strašně dlouhou dobou jsem si ji přidala do to-read listu na GR, psala jsem o ni i tady ve středečním meme Waiting on Wednesady, ale dopracovala jsem se k ní nedávno a ještě jsem vlastně zvažovala, zda ji koupit nebo ne. Jenže jsem ji otevřela, přečetla pár řádků a řekla si, že by byla škoda si to nepřečíst. A ono to za přečtení vážně stálo. :)

   Smazat
 6. To znie dosť dobre, hoci detektívky zväčša nečítam. Super recenzia.:) A mimochodom, tiež som si myslela, že sa jedná o knihu o písaní.:D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímalo by mě, kdo si zpočátku nemyslel, že to není o psaní :D Nicméně, svůj účel tahle kniha splnila. Ukázala mi, jak psát. Nebo alespoň jak se pokusit zlepšit se.

   Smazat
 7. Ty prostě člověka umíš na knihu nalákat. Krásná obálka, opravdu zajímavá anotace a tvá nezmqrná slova chvály. Hned přidávám do to-read listu a doufám, že se k tomu dohrabu co nejdříve :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To víš, když se mi kniha líbí nešetřím slovy chvály. A když je to naopak nezdráhám se kritizovat, od toho tady my blogeři jsme ;)

   Smazat
 8. Takovéhle knihy mám moc ráda, když je to proloženo více styly a tak, musím si to někam zapsat :)

  OdpovědětSmazat

Hlavně slušně :)