čtvrtek 14. března 2013

Review: Jantarová komnata

Jantarová komnata - The Amber Room
Autor – Steve Berry
Počet stran - 400
Vydáno – 2012
Nakladatelství – Domino

Anotace

Rozvedená atlantská soudkyně Rachel Cutlerová miluje svou práci a děti, s bývalým manželem Paulem udržuje korektní vztahy. Vše se rázem změní, když za záhadných okolností umře její otec, někdejší vězeň koncentračního tábora. Zanechal po sobě dokumenty, které by mohly vést k odhalení záhady jménem Jantarová komnata.

V zoufalé snaze nalézt pravdu odlétá Rachel s Paulem do Německa. V honbě za pokladem však nezůstávají osamoceni. Fanatičtí sběratelé umění se neštítí sáhnout ani k nejhrubšímu násilí, a tak naši hrdinové brzy zjistí, že jim jsou v patách profesionální zabijáci. Ale ani to není vše - Rachel s Paulem během nesnadného pátrání pochopí, že proti nim nestojí jen živí lidé, ale i síly zla, které hýbaly světem v minulosti...


Recenze

Porušili byste poslední vůli svého právě zesnulého otce, jen abyste zjistili, kde se skrývá roky ztracený historický skvost? Rachel Cutlerová i přes varování svého bývalého manžela Paula neváhá nasednout do letadla, opustit Ameriku, dvě malé děti i čerstvý hrob otce, a vydat se do Německa, kam vede korespondence mezi jejím otcem Karolem a dávným přítelem.Tajemná Jantarová komnata ukryta nacistickými vojáky kolem sebe ale šíří jen smrt.

Na scéně se objevují dva akvizitéři, kteří pro své zaměstnavatele vyhledávají dávno ztracená díla, většinou ukradená, o který se svět domnívá, že jsou nenávratně pryč. Christian Knoll a Zuzana Danzerová stojí v tomto boji proti sobě, jsou ochotni udělat vše a ani jeden se neštítí vraždit. Knoll se pod záminkou připojuje k Rachel, která mu důvěřuje, nicméně se na povrch dostávají věci, které se jí moc nezamlouvají. Díky Rachel má Christian před Zuzanou náskok, o ten ho ale připraví a uzavře mu cestu k Rachelině důvěře. Poté, co se do Německa vydá i Paul a zjistí, co se stalo, je rozhodnut Rachel dostat zpátky do Ameriky. Jenže Jantarová komnata je až moc lákavá, skrývá tajemství, které se rozhodnou odhalit a zajistit, aby Karolova smrt ani smrt ostatních nebyla zbytečná.

Děj je typicky „berryovsky“ střídán z několika pohledů a několika míst i dob. Díky tomu začíná vyprávění v koncentračním táboře, posouváme se do Ameriky, do Německa, kde se odehrává hlavní příběh. A také do naší krásné republiky. Ano, dostáváme do České republiky, kde má sídlo Loring a Zuzana Danzerová. Steve Berry precizně vykreslil nejen současnost, krajinu, politiku, ale i minulost a historická fakta. A na faktech je vystavěn tento strhující příběh o hledání nebezpečné krásy.

V mnohém je to typický historický román i thriller, ale je to také kniha, která probouzí zvědavost. Protože, kdo by nechtěl vědět, kde by mohla být komnata z jantaru ukryta. Jak ve skutečnosti, tak v knize existuje hned několik teorií, a bylo jen na autorovi, kde ji nechá spočinout. Nebylo by ale krásné, kdyby se tento skvost ukrýval někde v krásné přírodě, na historickém panství někde uprostřed českých luhů a hájů?


Vítej, drahá,“ pozdravil Loring česky.
Zaparkovala, vystoupila z auta a ze zadního sedadla si vzala cestovní tašku.
Ernst Loring si oklepal hlínu z rukavic a přistoupil k ní. Doufám, že jsi měla dobrý lov.“
Znovu se natáhla dozadu a vytáhla z auta malou lepenkovou krabici.

8 komentářů:

 1. O Jantarové komnatě jsem slyšela, tohle mě ale nějak neláká :) :D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že se mi ze všech, co jsem od Berryho četla právě tahle líbila nejvíc.

   Smazat
 2. Veľmi mi to pripomína seriál, kde sa hľadali artefakty lovkyňou Sydney Fox! 8D To bolo super 8P

  OdpovědětSmazat
 3. Jantarovou komnatu máme doma... ale nějak se ji bojím otevřít. :D Hezká recenze! :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neboj se a zkus jí :) Třeba se ti bude líbit, tak jako mě :) A děkuju!

   Smazat
 4. jeee...ja takéto námety mám veľmi rada. Ešte som o knižke nepočula, pekná recenzia :)

  OdpovědětSmazat
 5. No vidíš to je jedna z mála knih od Berryho, kterou jsem ještě nečetla a přitom je to jedna z těch prvních :)

  OdpovědětSmazat

Hlavně slušně :)