středa 3. dubna 2013

Waiting on Wednesday #43

Breaking the Spine
Představ knihu, kterou si chceš přečíst

Desperado City
Autor - Rebecca Coleman
Počet stran - 350
Vydáno - 2009
Nakladatelství - Medallion Press

Anotace

When 14-year-old Elizabeth is found dead in the haunted house of a failing Catskills theme park, most of the citizens of nearby Eden Grove believe she must have taken her own life. However, the town's promising snowboard star, Danielle, thinks otherwise. She suspects a motive much darker than depression and becomes preoccupied with the circumstances surrounding the case. As the evidence grows, Danielle finds reasons to suspect many of her friends—and then she discovers that Avery, the runaway son of the park's owner, has turned up, living in the hayloft of the petting zoo barn. Even more disturbing, he's convinced he's on a mission from God.

Proč si chci tuhle knihu přečíst? Už jen samotná anotace je velice zajímavá a hlavně se mi líbí styl autorky, takže i když kniha u nás v ČR nevyšla, zkusím se potrápit s angličtinou. Rozhodně to budu číst dlouho, ale to vůbec nevadí.

2 komentáře:

  1. Vyzerá to dobre, ale napriek dobrým anotáciam, nemám veľmi rada knihy, ktoré sa začínajú smrťou, a kde vraždu vyšetrujú teenageri. Väčšinou je to taký priemer. Ale možno raz... :)

    OdpovědětVymazat
  2. Mohlo by to být dobré, ale já se do těch cizojazyčných knih prostě nedokážu dokopat. Je to stejné jako povinná četba. :D

    OdpovědětVymazat

Hlavně slušně :)