pondělí 30. dubna 2018

Kdo bude poslední paní Parrishová?

Daphne Parrishová a její manžel na první pohled vypadají jako dokonalý manželský pár s dvěma krásnými dcerkami. Úsměvy a dokonalý rodinný život přitahují pozornost.  Až takovou pozornost, že se Amber rozhodne pro sebe takový život získat. Ať to stojí, co to stojí. Ale není všechno zlato, co se třpytí.

Amber neměla dokonalý život, dokonalé dětství ani si nenašla perfektního muže. Když vidí na stránkách magazínů mladou Daphne Parrishovou, jak si nezaslouženě užívá majetek a pozornost zámožného Jacksona Parrishe, je rozhodnuta tohle všechno získat. Přesně tohle. Jacksona, jeho sídlo, jeho peníze a jeho lásku. Svému plánu dokáže obětovat čas, vzhled a veškeré ženské zbraně. Od předem naplánovaného náhodně vypadajícího seznámení s Daphne se postupně propracovává blíž a blíž. Jak k Daphne, tak jejím dcerkám i Jacksonovi. Její plán je absolutně dokonalý a všechno pracuje v její prospěch. Už žádná mizerná garsonka, nudný přítel a nutnost chodit do práce. Amber v Jacksonovi vidí svou záchrannou síť.

Daphne po seznámení s Amber získává pocit, že konečně má ve svém životě někoho, kdo jí rozumí a s kým může trávit volný čas. Postupně se s ní vídá víc a víc, a tak se Amber stává téměř členkou rodiny. Daphne z tohoto vztahu hodlá vytěžit mnohem víc než je na první pohled patrné. Aniž by kdokoliv tušil, spřádá sama svou vlastní záchrannou síť. Nic totiž není takové, jak se z dálky zdá a dokonalost je jen přelud nad děsivou skutečností.

Poslední paní Parrishová je strhující psychologický román, který nedá spát. Hlavní hrdinka je přesně ten typ ženy, kterou budete nesnášet od první stránky. Bez morálních zábran a jakéhokoliv soucitu se pouští do propracovaného plánu zajistit si dokonalý a bezstarostný život. Amber je rozhodnuta jít přes mrtvoly. Ať už metaforické nebo ty skutečné. Neštítí se vůbec ničeho. Převážná část příběhu je vyprávěna právě z jejího pohledu a tak si čtenář udělá obrázek o životě Daphne Parrishové trochu zkresleně. Skutečnost je tak zastřena závistí a postupem času i nenávistí. Druhá část je pak z pohledu samotné „poslední paní Parrishové“. A až tehdy si čtenář uvědomí pravdu a pospojuje drobné střípky a nenápadné narážky.

Na začátku kniha vypadá jako klasický psychologický román, i když ne zrovna tradiční hlavní hrdinkou. Čtenář má tak možnost sledovat vnitřní odhodlání někoho, kdo se pro vlastní prospěch neštítí ničeho a Amber je opravdu přesvědčena, že nedělá nic špatného a že si takový život zaslouží. Jakmile se propojí obě části, je to něco jiného. A pro mnohé nečekané.

Protože nějakou tu teoretickou zkušenost z psychologie mám, pomalu jsem si začala uvědomovat, co se asi na pozadí děje. I tak jsem si ale nebyla úplně jistá. Autorky Lynne Constantine a Valerie Constantine píšící pod pseudonymem Liv Constantine si vzaly jako ústřední téma touhu po bohatství, pocit, že na takový život máte právo a že si to všechno můžete beztrestně vzít. Zároveň je tu šikovně schovaná další ústřední linka a to domácí násilí a ovládající osobnost. Osobně si myslím, že takovéto skryté násilí je nejhorší. Z milujícího člověka se postupně stává někdo úplně jiný, někdo, kdo chce ovládat, rozhodovat, trestat a ničit.

Autorská dvojice představila román, který zanechá stopu. Ve mně rozhodně. Už jen proto, že mě neskutečně děsí, že tohle není jen fiktivní román. Manipulativních a destruktivních partnerů je kolem spousta a takový vztah jen zřídka navenek vypadá špatně. Ba naopak. Daphne Parrishovou jsem na prvních stránkách litovala, poté si říkala, že možná kdyby se trochu snažila, celé by to prokoukla. A přesně tímhle si mne autorky získaly na svou stranu. Dokázaly ve mně vzbudit spoustu emocí k jediné postavě na pár stech stránkách. A ještě zanechaly naději, že silné ženy se nebojí bojovat.

Originální název - The Last Mrs. Parrish
Autor - Liv Constantine
Překlad - Hana Čapková
Počet stran - 404
Vydáno - 2018
Nakladatelství - Domino 


Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelství Domino

1 komentář:

  1. Toto si musím kúpiť! Už dlhšie ma to láka, ale po posledných pozitívnych recenziách som sa rozhodla, že si to určite musím prečítať!

    OdpovědětVymazat

Hlavně slušně :)