sobota 1. prosince 2012

RC Review: Zapomenutá

Zapomenutá - Forgotten
Autor – Catherine McKenzie
Počet stran – 352
Vydáno – 2012
Nakladatelství – Fortuna Libri

Anotace

Emma Tupperová má slibně rozběhnutou kariéru, spoustu přátel, skvělého milence… Všechno se však náhle sesype jako domeček z karet. Její umírající matka projeví přání, aby navštívila Afriku. Emma do Afriky skutečně odjede a stráví tam proti své vůli více času, než původně plánovala. Přežije zemětřesení, ale doma ji zatím prohlásí za mrtvou. Po návratu s hrůzou zjistí, že přišla o byt, o prestižní práci i o přítele. Lze v takové situaci začít nový život? Emma pomalu otvírá mysl i srdce novým možnostem. Jednu z nich představuje přitažlivý muž, kterého po návratu našla ve svém bytě. Emma obnovuje svou zhroucenou existenci a postupně s překvapením zjišťuje, proč ji vlastně matka poslala do Afriky.

Recenze

Příběh o návratu do zpět do života, který Emma opustila. Po smrti své matky se vydává do Afriky, aby tak splnila její přání. Pro Emmu to znamená opustit na měsíc svou práci úspěšné právničky, vzdát se naděje na zvolení společníkem v TPC a vydat se někam, kam se nikdy netoužila podívat. Ale pevně doufá, že se jí v daleké Africe povede zapomenout a uzdravit své zlomené srdce, protože maminka byla pro ní jedinou rodinou.

Na cestách Emma onemocní, a tak ji průvodci zanechají ve vesnici, kde působí skupinka dobrovolníků. Za několik dní celou zemi postihne ničivé zemětřesení, zničí veškerou možnost komunikace a Emma tam uvízne dlouhých šest měsíců. Sama si nepřipouští, že by se doma mohlo něco změnit, jenže když na ni na letišti nikdo nečeká, bankomat jí odmítne kartu a klíč od dveří nefunguje uvědomí si, že je něco špatně. V tu chvíli se před jejími dveřmi zjeví muž, kterého viděla na jakémsi večírku u sousedky Tary. A Dominik se stěhuje do jejího bytu. Nic z toho nedává smysl do chvíle, kdy společně zjistí, že ji celý svět pokládal za mrtvou. Její byt Pedro pronajal Dominikovi, v práci s ní nepočítají a přítel Craig ji vyměnil za její úhlavní nepřítelkyni.Jediná Stephanie, kamarádka z dětství, věří že Emma žije a po obnovení spojení se jí vydá do Afriky hledat.

Emma postupně získává svůj život do vlastních rukou, ale nepřipouští si, že by něco mělo být jinak, že by ji tam zkušenost mohla změnit. Ale podvědomě hledá něco, co jí chybí a co možná našla díky Dominikovi. Ale spolu to také nebudou mít jednoduché, protože on nachytal svou snoubenku v posteli se svým nejlepším přítelem. Přes všechno se Emma vrací do práce, ale na starost má pouhé jednotvárné kauzy. Naštěstí se zapojí do případu krádeže významného obrazu, díky čemuž zaměstná svou mysl i něčím jiným, než úvahami co a jak dál.

Emma se v myšlenkách vrací k šesti měsícům stráveným v Africe, postupně odhaluje drobnosti, které jí pomohou se se vším vyrovnat i přiznat si změnu. V noci se jí zdá o mrtvé mamince, která jí provádí minulostí i naznačuje budoucnost. Je to jakýsi odraz podvědomí, díky čemuž se jí podaří rozlousknout opravdu zapeklitý případ. A když je jí pak nabídnuto vysněné místo, uvědomí si, že je jiná, že to není takové jaké čekala a že by za tu změnu měla bojovat.

Kniha je neuvěřitelně příjemně napsaná, čtivá a i přes dramatický začátek a romantiku se nestala melodramatem, ale byla i místy hodně vtipná. Oceňuji jak autorka vykreslila Emmu, jako lidskou bytost, silnou ženu, ale zároveň zranitelnou. Byla mi moc sympatická, protože to nebyla taková ta hrdinka, co všechno zvládne sama. Knížku jsem přečetla za dva večery a bylo to opravdu moc hezké počtení, které každému, kdo má rád lidské příběhy, doporučuji.

Velice děkuji nakladatelství FORTUNA LIBRI za poskytnutí recenzního výtisku.

Určitě musíš mít na práci něco lepšího. Focení?Přípravu guláše? Záchranu dalších krásek v nesnázích?“
Ani jedno.“
Začínám chápat, že než jsem se objevila, veld jsi příšerně nudný život.“
Tak to zase prr, zlato,“ pohrozí mi z legrace.

3 komentáře:

  1. Právě mi to přišlo a vrhám se na to :) Podle recenze to zní jako příjemná oddechovka do tohodle počasí :) Tak doufám, že se mi to taky bude líbit :)

    OdpovědětSmazat
  2. To vyzerá naozaj zaujímavo 8)

    OdpovědětSmazat

Hlavně slušně :)